Na Horehroniu pod Niżnymi Tatrami leży Połomka - największa wieś Hel’pianskiego podola. Na północy graniczy ona z Homolką a na południu z Fabrovą halą.
   
Wieś została założona pod koniec XV wieku i należała do Murańskiego państwa. W XVI wieku wydobywało się tu złoto, srebro i rudę żelaza. Po zaniku górnictwa ludność zajęła się pasterstwem, pracą w okolicznych lasach i wyrobem desek. Podczas II wojny światowej obywatele Połomki dołączyli do antyfaszystowskiego ruchu oporu w okolicy Czerwonej Skały, Telgartu i Vernaru. Tutejsze charakterystyczne zrębowe domy i stroje z geometrycznymi wyszywkami uchwycił na fotografii i w filmie Karel Hlicka.
   
Rzymskokatolicki kościół jest z połowy XVII wieku i ma barokowe wewnętrzne wyposażenie. Klasycystyczna kaplica z 1823 roku zdobiona jest ludowym drzeworytem.
   
Klasycystyczna kapliczka z roku 1823 jest zdobiona ludowymi rzeźbami drewnianymi.
   
Wiosną i latem są tu dla turystów do zdobycia na północy wierzchołki Niżnych Tatr, gdzie zadowoleni będą także wytrawni turyści, a na południu - Murański płaskowyż ze swoimi niepowtarzalnymi jaskiniami i innymi tworami krasowymi.
   
Dla narciarzy jest tu znany ośrodek narciarski Polomka Bučník znajdujący się na północnych stokach Słowackich Rudaw. Są tu przystosowane trasy zjazdowe o długości 2000 m, co docenią zarówno wprawieni narciarze, ale także początkujący. Z wierzchołka kopca Bučník rozpościera się piękny widok na dolinę Hronu i na południowe rejony Niżnych Tatr.