Na Horehroní pod Nízkými Tatrami leží Polomka - největší pohronská obec Heľpianského podolí. Ze severu ji chrání Homôľka a z jihu Fabova hoľa.
   
Obec byla založena koncem 15. století a patřila k Muránskému panství. V 16. století se zde těžilo zlato, stříbro a železná ruda. Po zániku hornictví se obyvatelstvo zabývalo pastýřstvím, prací v okolních lesích a výrobou desek. V době 2. světové války se občané Polomky aktivně zapojili do protifašistického odboje v prostoru Červené Skaly, Telgártu a Vernára. Zdejší charakteristické srubové domy a kroje s geometrickými výšivkami, zachytil ve fotografii a ve filmu Karol Plicka.
   
Římskokatolický kostel je z poloviny 17. století a má barokní vnitřní zařízení.
   
Klasicistická kaple z roku 1823 je zdobená lidovou dřevořezbou.
   
Na jaře a v létě jsou zde pro návštěvníky na severu vrcholy Nízkých Tater, kde si přijdou na své i ti nejnáročnější turisté, a na jihu Muránská planina se svými neopakovatelnými jeskyněmi a dalšími krasovými útvary.
   
Pro lyžaře je zde v zimě lyžařské středisko Polomka Bučník nacházející se na severních svazích Slovenského Rudohoří. Jsou zde upravované sjezdovky dlouhé cca 2000 m, což ocení zkušení lyžaři, ale i začátečníci. Z vrcholu kopce Bučník je pěkný výhled na dolinu Hronu i na jižní části Nízkých Tater.