Osada Magurka, nejvýše položená osada na Slovensku, se nachází pod hřebenem Nízkých Tater ve výšce 1050 m.n.m., v krásném přírodním prostředí v závěru Ľupčianské doliny pod vrcholky Latiborské hole, Ďurkové a Chabence. Srubové stavby tvoří jedinou ulici, protože osada stojí volně v terénu.
   
Magurka byla založena už ve 14. století, kvůli hornické činnosti v jejím okolí a je místní částí Partizánské Ľupče. S dolováním zlata se začalo asi v roce 1250. Za vlády Marie Terezie přešla těžba zlata do rukou státu. Osada měla kdysi význam v rámci celé Rakousko-Uherské monarchie, protože v ní byla významná ložiska zlata a průvodních rud. V Kunsthistorische museum ve Vídni, v mineralogické sbírce, je k vidění skvělý vzorek zlata pod označením Magurka Ungarn. V Budapešťském muzeu je také 8 kg vážící nugget (valoun) ryzího zlata z Magurky. Největší rozmach v těžbě zlata, asi 25 kg ročně, zažila Magurka před 1. světovou válkou. Mimořádně vzácný je báňský kostelík, v jehož věži se zachovala dodnes i obrovská řehtačka, kterou kdysi svolávali horníky do práce a ohlašovali konec "šichty".
   
Magurka je výborným startem pro vysokohorské túry na Latiborskou hoľu 1648 m.n.m., Ďurkovou 1749 m.n.m., Chabenec 1955 m.n.m., ale dá se odsud dojít i na Donovaly.
   
V zimní sezóně si na své přijdou hlavně běžkaři v terénech Magurka-Liptovská Lúžna (tam a zpět 16 km), stejně tak Magurka-Partizánská Ľupča (tam a zpět 25km). Pokud to sněhové podmínky dovolí, tak zdatní lyžaři zvládnou i výstup na hlavní hřeben s možností návštěvy Útulny pod Chabencem.