Na zachód od Liptowskiego Mikulasza w górnej części potoku Dubrawa 636 m n.p.m. leży wieś Dubrawa. Obszar tej dużej liptowskiej wsi rozpościera się pod Chabencem, na wschodnich zboczach Niżnych Tatr.
   
Wieś została założona w XIII wieku bez nazwy, a w roku 1372 nazywana była Dubrawą. Należała do szlachciców z Raztok a od połowy XVIII wieku do 1908 roku znajdowały się tu złoża rud żelaza i antymonu.
   
Wczesnogotycki kościół z końca XIII wieku był w XVII wieku obwarowany a w latach 1751-1752 wyremontowany. We wnętrzu zachowały się gotyckie rzeźby a do zakrystii wiedzie późnogotycki portal. Wewnętrzne wyposażenie jest barokowe z pozostałościami gotyckich malowideł.
   
Ze wsi można zorganizować wypady do Dubrawskiej doliny pełnej leśnych płodów albo wybrać się do pobliskiego Świętego Krzyża i zwiedzić drewniany, artykularny kościół ewangelicki, który jest jedną z najważniejszych całkowicie drewnianych budowli środkowej Europy. Rowerem albo samochodem niedaleko jest do Liptowskiej Mary, gdzie można sobie popróbować wszystkich wodnych sportów.