Banská Bystrica
   Text
   Mapa
   Google Mapa
   
Sídlo Správy Národního parku Nízké Tatry a historicky, kulturně i hospodářsky nejvýznamnější město na středním Slovensku. Leží v ohybu Hronu ve Zvolenské kotlině, na úpatí Kremnických vrchů, Velké Fatry a Nízkých Tater.
   
První písemná zmínka je z roku 1255, kdy přišli němečtí kolonisté, kteří se usídlili v starší slovanské osadě. Město získalo rozsáhlé městské výsady a od konce 13. století mělo vlastní erb.
   
Po roce 1380 se Banská Bystrica spojila s dalšími hornickými městy do svazu, v němž měla vedoucí úlohu. Zpočátku se zde těžilo zlato a stříbro, od poloviny 14. století hlavně měď, rtuť a olovo. Po úpadku hornictví v 15. století Thurzovsko-fuggerovská společnost obnovila těžbu a zásobovala mědí evropské trhy.
   
Od 16. století se začíná orientovat na řemesla a obchod. V 18. století vznikaly první manufaktury, které se v 2. polovině 19. století proměnily na průmyslové podniky ( hlavně na zpracování dřeva, výrobu textilu, modrotisku), mlýny, pivovary a lihovary. Rozvoji města pomohla výstavba železnice Zvolen-Banská Bystrica v roce 1873 a její prodloužení od roku 1884 do Podbrezové.
   
Za 2. světové války, dne 29.8.1944, povstalecká vojska a partyzáni osvobodili Banskou Bystrici a město se stalo centrem povstaleckého území. Sídlilo tu velitelství armády i partyzánského hnutí a vysílal zde slovenský povstalecký vysílač. Německá vojska obsadila Banskou Bystrici 27.10.1944 a povstalce z města transportovali do zajateckých táborů v Německu. Vojsko i obyvatelé se stáhli do Nízkých Tater, kde pokračovali v odboji.
   
Banská Bystrica je městskou památkovou rezervací. Nachází se zde soubor objektů tvořících městský hrad.
   
Na náměstí je římskokatolický kostel Panny Marie, původně románský, který vznikl v polovině 13. století. Byl přestavěný v 14., 15. a 16. století, ale po požáru v roce 1761 získal v interiéru pozdně barokní vzhled. V kostele se nachází vzácný křídlový oltář sv. Barbory od mistra Pavla z Levoče, gotická kamenná křtitelnice, kamenný reliéf a křídlové oltáře Máří Magdalény z konce 15. století.
   
Dalšími vzácnými památkami ve městě jsou Matějův dom, Banická bašta, Slovenský kostel, Farská bašta, Špitálský kostel sv. Alžběty, radnice a gotické a renesanční měšťanské domy (Thurzův dom, Benického dom). Působí zde divadlo J.G.Tajovského.