Čierny Váh
   Text
   Mapa
   Google Mapa
   
Významná lesnická osada ležící v úzkém údolí Čierného Váhu na severním úpatí Královoholských Tater u ústí potoka Ipoltica.
   
První zmínka o ní je z roku 1808, později administrativně splynula s obcí Králova Lehota.
   
Osada se stala známou hlavně po vybudování přečerpávací vodní elektrárny Čierny Váh, která je největší vodní elektrárnou na Slovensku (její kapacita dosahuje kapacitu všech stupňů Váhu kromě Liptovské Mary). Hráz dolní nádrže je těsně nad hájovnou Nižný Chmelinec, vodu Čierného Váhu zdvihne v délce asi 2 km až k osadě Čierny Váh. Nádrž má objem 3,7 miliónu m3 vody. Součástí hráze je také budova elektrárny. Horní betónová nádrž je vpravo nad dolinou na krasové plošině Vyšné Sokoly (1150 m). Voda z dolní nádrže se dostává do horní nádrže a na turbíny podzemními přívody a překonává výškový rozdíl 445 m. Podzemní přívody jsou vybudované tak, že svahy státní přírodní rezervace Turková a její porosty zůstaly neporušené.
   
Do konce minulého století se po Čierném Váhu a jeho přítocích splavovalo dřevo z celého velkého komplexu lesů povodí. Ještě dnes jsou na horních tocích téměř všech potoků pozůstatky hrází.